לאדינו בלקן

img013_0

 

לאדינו בלקן, שירי לאדינו, הופעות לאדינו

לאדינו היא שפה ספרדית יהודית בה מושרשים יסודות ארמיים ועבריים, אך גם תורכיים, צרפתיים ובלקאנים. לשון הלאדינו מקורה בספרד עוד בימי הביניים והיא מזוהה כשפה ספרדית יהודית מובהקת ששימשה את יהודי ספרד לאורך השנים.

הבלקאן- הוא איזור גיאוגרפי הנקרא על שם הרי הבלקאן המשתרעים על פני סרביה ובולגריה. בין מדינות הבלקאן נמצא את מונטנגרו, סרביה, קוסובו, אלבניה, קרואטיה, בוסניה ועוד.

מופע ה"לאדינו- בלקאן" של הזמרת אנדלה ניר, אמנית הזמר העברי ושירה בציבור, הוא מופע המשלב ניחוחות של תרבות שלמה הנקראת לאדינו –בלקאן.

תרבות הכוללת נעימות ושירים, מנהגים, סיפורים ואגדות המאפיינים את כל הקשור לשפת הלאדינו המדוברת והמתגלגלת על לשונם של יהודים רבים.

שירים סוחפים בשפת הלאדינו הנקראת גם ספניולית המעוררים רגשות של נוסטלגיה וניחוחות של בית משנים עברו, וזיכרונות מתוקים שכולנו רוצים לשמר ולהעלות שוב בדימיוננו.

המופע המרתק והמיוחד כולל רקדניות ונגנים המביאים לקדמת הבמה לא רק את הצלילים המסורתיים אלא גם את האווירה והתפאורה הנחוצה לשירים אלו.

כל זאת, בשילוב שיריה של הזמרת אנדלה ניר, יוצרים מופע המוקדש כולו למסורת הלאדינו

שכולנו היינו רוצים לשמר ולהעבירה הלאה.

מופע נוסף של הזמרת אנדלה ניר הוא מופע "אהבה ספרדית" המוקדש כולו לשירי אהבה בשפה הספרדית והלאדינו שגם הוא מעורר את כל הרגשות והתחושות הנעימות וגורם לכולנו להיזכר ברגעים המתוקים בחיינו בערגה רבה.

.

footer-logo